3. Poviedka "Ľahký dych"
Zdá sa, že autor vo svojom diele popisuje psychologicky veľmi presne príbeh postavený na krutosti správania sa deviantného jedinca. Prečo?
Mám zvláštny pocit, že Olja má reprezentovať určitú chladnú a vysoko kalkulačnú stránku správania samíc sapientov. Aby táto chladná krutosť vynikla, vyberá si jej krajnú deviantnú formu.
V jeho dobe bola určitá hravá, ľahkovážna forma zahrávania si s citmi samcov v období "námluv" vysvetľovaná moralisticky. Bunin ovšem nemoralizuje., skoro dokumentárne, ľahkým dychom, opisuje tú fascinujúcu zmes krásy, príťažlivosti a krutosti, ktorou Olja je.
Z pohľadu evolučnej psychológie je správanie žien v pohlavnom výbere dokonca matematicky modelovateľné na základe základných etologických parametrov nášho druhu - najmä dlhého obdobia neoténie mláďat. Nie je účelom tohoto textu vysvetľovať základné mechanizmy pohlavného výberu, ktoré dlhé milióny rokov vývoja formovali naše samice. Chcel by som tu vyjadriť hlboký obdiv k spisovateľovmu pozorovaciemu talentu, ktorý sa nemohol oprieť o súčasné etologické štúdie. Olja je vykreslená obdivuhodne, a je ťažké predstaviť si, že nemala nejaký reálny vzor v Buninovom živote. Rovnako aj portrét triednej profesorky je verný, hoci v dobách Buninových ešte pomerne rozšírený.
[1] Napríklad v Evoluční psychiológie člověka, L.Barret, R.Dunbar, J.Lycett, kde je model "madona" a "pobehlica"
v kapitole 5.3 skúmaný ako preferencie žien podľa situácie medzi "dads" a "cads".
[2] THE SOCIOBIOLOGY OF SOCIOPATHY: AN INTEGRATED EVOLUTIONARY MODEL, Linda Mealey, 1995
Komentáre
uff..uff...konečne piatoooook..))))))))))
Takže z mojej strany považujem
Mám už len otázku na Hoga: splnilo uvedenie mojej zábavky na blogzine tvoje očakávania?
DvC, uvedenie Tvojho textu...
viac Ti napíšem v maili...
aj ja Daimonion
a vieš čo? verím, že ťa tu uvidíme častejšie :)
pekný večer prajem všetkým
.
vybral si zaujimave dielo
Daimonion,